Zaloguj Zarejestruj
Wstecz

Moim zdaniem... In My Opinion... (album kończący projekt)

MoimZdaniem2022-1 2023-07-18 22:15:52

Szczegóły

Kategoria
album
Rok wydania
2022
Autorzy prac opublikowanych w wydawnictwie
Link do artykułu, który znajduje się na zewnętrznej stronie www
Pobierz oryginalny plik okładki
Opis

Niniejszy album jest podsumowaniem dziesięciu wcześniejszych wydawnictw.

Cykl wystaw rozpoczęliśmy od katalogu otwarcia (w formacie A4), później, podczas dołączania kolejnych prac i organizacji kolejnych edycji wystaw, powstało 9 folderów/uzupełnień (w formacie A5) oraz ulotka (DL) wydana z okazji wystawy prac w Pekinie.

 

Cztery lata aktywnej działalności wystawienniczej projektu Moim zdaniem…, setki postów na stronach www.moimzdaniem.info i fanpage’u www.facebook.com/wystawamoimzdaniem, dwadzieścia wystaw (kilka niezrealizowanych z powodu restrykcji związanych z Covid-19, szczególnie tych zagranicznych nam szkoda), ponad 130 autorów z całego świata (przewaga oczywiście artystów z Polski), ponad 400 prac, 14 000 km przejechanych samochodem, 120 godzin w pociągach i 26 godzin w samolotach – to suche statystyki przedstawiające skalę i zasięg projektu.
Projektu nietypowego, bo nie wspierały go żadne instytucje czy organizacje, stworzonego przez cztery prywatne osoby, ale mające za sobą wieloletnie doświadczenia wystawiennicze... i zaufanie. I to zaufanie okazało się źródłem sukcesu. Zaufanie tak duże, że zanim pierwsza praca nadeszła, trzy ważne miejsca prezentujące awangardowe złotnictwo zaprosiły wystawę projektu Moim zdaniem… Biżuteria z komunikatem. Były to Muzeum Sztuki Złotniczej, Galeria Stowarzyszenia Bursztynników oraz autorska Galeria Maryli Dubiel.
Mariusz Pajączkowski planował od lat zrealizować kołatający mu się po głowie projekt wystawy biżuterii z komunikatem. Czym miał się on różnić od wielu rozmaitych konkursowych wystaw, w których zadany był temat, więc prace powinny nieść ze sobą odpowiedź? Przecież, na przykład, Galeria w Legnicy przez 40 lat „srebrnych działań” zorganizowała takich tematycznych wystaw wiele. Ano tym, że komunikat miał być czytelny dla odbiorcy, a nie tak głęboko ukryty, że czasem tylko wybitna przenikliwość członków jury mogła go odszukać. Przekaz do odbiorców skierowany (nie do samego siebie), do nich mówiący, ich zauważający.
Był to też projekt bardzo przekorny. Wbrew schematowi, gdy to organizator, wyznaczając tytuł, narzuca zawartość wystawy, tu sami autorzy wybierali temat swojego komunikatu. Wbrew rytmowi: autorska realizacja, ocena prac/kwalifikacja, zdjęcia, redakcja katalogu, wernisaż, zamknięcie wystawy, czasem przeniesienie zamkniętej ekspozycji – tutaj wszystko było inaczej. Daliśmy autorom czas na myśli, na emocje i na reakcję – przez ponad trzy lata mogli oni uzupełniać swoje złotnicze wypowiedzi. Ba, zapraszaliśmy też do komentowania swoją pracą prac innych uczestników. Zrezygnowaliśmy z kwalifikacji i oceny, ocenę wystawiali zwiedzający, przyklejając kropki przy pracach. Brak kropek był obiektywną oceną – komunikat niezrozumiały. I te prace nie były już pokazywane w kolejnych wystawach.
Etapy projektu były prezentowane na stronie internetowej www.moimzdaniem.info oraz w folderach/uzupełnieniach, których nazbierało się aż dziewięć.
Tu mała dygresja. Czasami znaczące wydarzenia muszą mieć właściwy czas i miejsce. Gdyby nie spotkanie czterech osób w jednym miejscu i jednego dnia, prawdopodobnie projekt nadal byłby tylko zamiarem. Dziś wiemy, że gdyby zabrakło w naszej czwórce kogokolwiek, albo gdyby było nas więcej, nie udało by się go
przeprowadzić. Zgasłby po kilku wystawach.

Dzięki uprzejmej zgodzie dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, Pana dr Piotra Kondraciuka i szefowej Muzeum Sztuki Złotniczej (oddział Muzeum Nadwiślańskiego), nieocenionej Anieli Ryndziewicz, projekt zamykamy latem 2022 r. w tymże Muzeum. To swoista klamra, bo pierwsza odsłona w przestrzeni nietargowej odbyła się właśnie w Muzeum Sztuki Złotniczej.
Koło się zamknęło, projekt zakończony. Ale…
…ale może ideę złotniczej rozmowy podejmą inni? Może docenią, że warto ją kontynuować? Może też sami uczestnicy nadal będą dołączali komunikat do swoich projektów przy złotniczych stołach?
Bo komunikat w biżuterii istniał zawsze i możliwe przecież jest i dziś, aby nie ograniczać dzieł wyłącznie do ich formy.


Marek Nowaczyk, Mariusz Pajączkowski

Strony wydawnictwa
Wydawnictwo w wersji wielostronicowego PDF
Wygeneruj PDF
Metryki
  • 2025-06-01 17:56:29: zedytowano przez Mariusz Pajączkowski
Zgłoś